Pehlivan boğalar, İncirliova’da güreşecek

İncirliova mesire alanında, 23 Haziran Pazar günü boğa güreşleri gerçekleştirilecek. İncirliova Gönüllüleri Yörük Türkmen ve Efeler Derneği yararına düzenlenecek güreşlerde Aydın, Muğla ve İzmir’den toplam 60 çift pehlivan boğa karşılaşacak. Vatandaşların yoğun ilgi göstermesi beklenen boğa güreşleri, gün boyu sürecek. Güreşler deste, tozkoparan, ayak, küçük ayak, büyük ayak, büyük orta, başaltı ve baş olmak üzere..

Pehlivan boğalar, İncirliova’da güreşecek
Tarih : Okunma : 236 views Yorum Yap

İncirliova mesire alanında, 23 Haziran Pazar günü boğa güreşleri gerçekleştirilecek. İncirliova Gönüllüleri Yörük Türkmen ve Efeler Derneği yararına düzenlenecek güreşlerde Aydın, Muğla ve İzmir’den toplam 60 çift pehlivan boğa karşılaşacak. Vatandaşların yoğun ilgi göstermesi beklenen boğa güreşleri, gün boyu sürecek. Güreşler deste, tozkoparan, ayak, küçük ayak, büyük ayak, büyük orta, başaltı ve baş olmak üzere toplam 9 kategoride yapılacak.
  TERTİP KOMİTESİ
  Mehmet Ülker, Emir Ali Madran, Hulusi Genişoğlu, Hulusi Tosun, Selahattin Özcan, Nedret Eğilmez ve Recep Çatal’dan oluşan tertip komitesi, boğa güreşleri için yaptıkları hazırlık çalışmasında sona geldiklerini açıkladı.
  “ŞÖLEN HAVASINDA GERÇEKLEŞECEK”
  Komiteden Recep Çatal, boğa güreşlerinin, Yörük kültürünün bir parçası olduğunu belirterek, “Kültürel değerlerimizden birisi olan boğa güreşlerini, yaşatmak istiyoruz. Bu anlamda düzenleyeceğimiz güreşlerin vatandaşımızın birlik ve beraberliği, kaynaşması için de çok önemli olduğuna inanıyoruz. Şölen havasında gerçekleştireceğimiz boğa güreşlerine, tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi. Vatandaşlardan Metin Konur da, boğa güreşlerini çok sevdiklerini, bundan dolayı güreşlerin geleneksel olarak düzenlenmesini istediklerini söyledi.