Göçer, “Osmanlı Köprüsü’ne Sahip Çıkalım.”

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Mustafa Göçer, göreve geldiği ilk günden bu yana yaptığı çalışmalarla hem mahalle, hemde kendinden söz ettirmeyi başardı. Gündemden düşmeyen ve atılan her adımları takdir edilen Göçer’in son..

Göçer, “Osmanlı Köprüsü’ne Sahip Çıkalım.”
Yayınlanma: Güncelleme: 355 views

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Mustafa Göçer, göreve geldiği ilk günden bu yana yaptığı çalışmalarla hem mahalle, hemde kendinden söz ettirmeyi başardı. Gündemden düşmeyen ve atılan her adımları takdir edilen Göçer’in son hareketi de beğeni topladı. Kurtuluş Mahallesi’nin resmi Facebook sayfası üzerinden yaptığı paylaşımın altına yapılan yorumlara cevap veren Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Göçer, mahalle sınırları içerisinde yer alan ve Yunan Köprüsü olarak bilinen fakat asıl adının Osmanlı Köprüsü olduğunu söylediği tarihi köprü restorasyonu için adımlar atacağının sinyalini verdi.

Göçer, Facebook sayfasında paylaştığı resimin açıklamasına ”
Osmanlılar tarafından tarihi ipek yolu üzerine 1400’lü yıllarda yapılan köprü Aydın’da ayakta kalan ender köprülerden biriydi. Aydın-İzmir hattı üzerinde önce kervanlara, ardından da motorlu taşıtlara hizmet veren köprü 1400’lü yıllardan 1970’li yıllara kadar hizmet verdi. Zaman zaman yaşanan sel felaketlerinde zarar gören köprü son olarak 1970 yılında restore edildi. Bir süre daha kullanılan tarihi köprünün yanına yeni köprü yapılınca 1985’li yıllardan sonra tarihi köprünün vazifesini yeni köprü yapmaya başladı. İkizdere çayı üzerine kurulan İkizdere Barajı’nın faaliyete geçmesi ile İncirliova-Tire yolu güzergahı değişti. Yol kullanım dışı kalınca tarihi köprü de kaderine terk edildi. Her geçen gün biraz daha çöken 6 asırlık tarihi köprü ayağa kaldırılacağı günü bekliyor.
İkizdere köprüsü adı ile bilindiği kadar Yunan işgali sırasında Yunanlılar tarafından da kullanıldığı için Yunan Köprüsü olarak da bilinen Osmanlı Köprüsü, demir ve çimento kullanılmadan sıkıştırma yöntemi ile yapılmış 3 kemerden oluşan eserlerden biriydi.” mesajını yazdı.

Dilekçe Hazır!

Tarihi köprü için adımlar atacağını belirten Kurtuluş Mahallesi Muhtarı, dilekçenin hazır olduğunu ve gerekli her yere bu dilekçeyi ileteceğini belirterek, tarihimize de sahip çıkacağını belirtti. Göçer açıklamasında “İlçemizdeki tarihi değerlerimize sahip çıkmak için önce biz muhtarların bunları doğru şekilde tespit etmesi gerekiyor. Ardından gerekli yerlere gönderilmek üzere dilekçelerimizi hazırlamamız ve bunları iletmemiz gerekiyor. Bizim sınırlarımız içerisinde yer alan Osmanlı Köprüsü için elimden gelen herşeyi yaparak, restorasyon yapılması için var gücümle hizmet arayacağım.” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.