Başkan Kale, Belediye’nin Borcunu Açıkladı

İncirliova Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı İncirliova Belediye Başkan Adayı Gürşat Kale, Aydınpost Canlı Yayın’ına katıldı. Merak edilen tüm sorulara cevap veren Başkan Kale, belediyenin toplam borcunu açıkladı. Soru cevap..

Başkan Kale, Belediye’nin Borcunu Açıkladı
Yayınlanma: Güncelleme: 863 views

İncirliova Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı İncirliova Belediye Başkan Adayı Gürşat Kale, Aydınpost Canlı Yayın’ına katıldı. Merak edilen tüm sorulara cevap veren Başkan Kale, belediyenin toplam borcunu açıkladı. Soru cevap şeklinde giden konuşmanın satır başlarını okuyabilirsiniz.

Sizi tanımayanlar olabilir, bu açıdan kendinizi tanıtır mısınız?

“1956 doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu İncirliova’da okudum. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde, Üniversiteyi ise İstanbul Teknik Üniversitesi, Petrol Mühendisliği bölümünde tamamladım. 1980 yılında Petrol Mühendisliği diplomasıyla, Devlet Petrol Şirketi – Türkiye Petrolleri Anonim ortaklığında işe başlamış bir Petrol Mühendisiyim. 23 yıl fiilen sahalarda Petrol Mühendisliği alanında çalıştım. Çok ciddi sondaj tecrübeleri edindim, Türkiye’de petrolün olma ihtimali olan her yerde bulunmaktan mutluluk duydum. Bu çalışmalar bizi meslek hayatımızda başarılı hale getirdi. 2003 yılında emekli oldum. Özel şirketlerde de 10 yıl çalışma imkanım oldum.”

5 yıllık süreçte Belediye Başkanlığı size neler kazandırdı?

“Mühendislik formasyonum gereği,meslek hayatımda insan yönetmek, para yönetmek, zaman yönetmek zaten bildiğimiz şeylerdi. Bunların sonuçları itibariyle performans bizim işimizin bir parçasıydı. Burada insan ilişkisi, çözüm çözme, çözüme ortak olma gibi etkenleri öğrendik.

En büyük projeniz ne oldu?

“İşleyen bir Belediyeyi sürdürmek, sürdürülebilir bir belediyeciliği hizmete geçirdik.”

Devraldığınız Belediye nasıldı?

“Borçlu ve iyi yönetilmeyen bir belediyeyi devraldık. Bunun böyle olmasının sebebi bizim seçilme oranlarımızda görünüyor. Bizim o dönem MHP olarak oy potansiyelimiz, 5 bin civarıydı. Aynı dönemde Ak Parti 10 bin, CHP 10 bin olarak biliniyordu. Benim gibi bir MHP adayının o dönemde seçilebilirliği çok makul gözükmüyordu. Ancak gayret ettik. İnsanlara derdimizi anlatabildik, bu sayede diğer partilerden de bize destek gelmesini sağladık. O dönemki CHP’li ekip, iyi bir yönetim sergileyemedi. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamada, çözüm üretmede sorunlar aşılamadığı için biz geldik.”

İyi ki 2009’da seçimi kaybetmişim dediğiniz oldu mu?

“Özellikle 2009’da buraya ayağımızın tozuyla geldik. 1 Kasım 2009’da İncirliova’ya geldim. 30 Mart’ta seçim vardı. 5 aylık sürede, hiç tanımadığınız, bilmediğiniz bir çevrede kendinizi anlatacaksınız. Parti içerisinde o zaman 4 Belediye Başkan Aday Adayıyız. Onların içerisinde birinci olma çabası göstereceksiniz. Onlara derdinizi anlatıp, vatandaşla da görüşüp oy isteyeceksiniz. Bu gerçekten olması hayal denilen bir durumdu. Samimi olarak söylüyorum, ben o dönem seçim kazanmaya gelmedim. Şunu yaptık, MHP’nin mutlaka güvenilir bir adayı vardır. MHP kişisel tercihler dolayısıyla gözardı edilecek bir teşkilat değildir mesajı verdik.

İnsanlar bu çabamızı ödüllendirdiler. İktidar partisinin başkan adayından fazla oy aldım. Bu beni kamçıladı. Bunu bir başka sohbette söylemiştim. O gün sonuncu olsaydım devam etmeyebilirdim. Ama iktidar partisi adayından fazla oy aldığım için bu işi başarmam gerekiyor dedim.”

İkinci dönemde Belediye Başkanı kafasıyla mı? Mühendis kafasıyla mı çalışacaksınız?

“Ben mühendisliği bırakamam ama artık Belediye Başkanı olmanın önemini anladım. Bugün ziyaret ettiğim Acarlar’da, CHP’li olduğunu ifade eden bir arkadaşım söyledi. Başkanım sen buraya gelmedin, bizim kahvelerde yanımızda oturmadın dedi. Samimi olarak konuştuk. Tabi bu konuda haklılar.

Şöyle haklılar, esasında ben Acarlar’a 500 kere gittim. Hal’e baktım, çöpüne baktım, yoluna baktım, parkına baktım. Ben Acarlar’la, İncirliova kadar ilgili oldum. Ben sadece şunu yapmadım. Bu benim kusurum; “Ağabey, ben çay içmeye geldim. Hadi bugün Türkmen kahvesinde çay içelim, Ahmet’in, Mehmet’in kahvesinde çay içelim.” demedim. Günümün önemli bir kısmını kahvede oturup, sohbet etmeden geçirdim. Bunları kabul ediyorum.

Pişman değilim ancak bu dersi bilmiyormuşum. Politikada bunun sadece reklama dönük, kendini tanıtma ve insanlar beni tanısın oy versin diye düşünüyordum. Bu yanlışmış. İnsanlarla birebir çalışmamız gerekiyordu. Biz 2 aydır, her Pazar günü Acarlar’a gidip alışverişimizi orada yapıyoruz. Bunu bugüne kadar yapmadık.

Çünkü; 16 milyon borçla alınmış bir belediye var. Hayatını sürdürebilmesi için önce nefes alması lazım. Sizin dükkanınız var ama haciz memuru kapatacak. Bir taraftan içeriye mal koymanız lazım, bir taraftan birşeyler üretmeniz lazım. Haciz memuru dükkanı kapatacak, ona birşey sunmamız lazımdı. İlk 3 ayımızı İncirliova Belediyesi’nin ipotekli mallarının ipoteklerini kaldırılması konusunda araştırma yaptık. Çünkü nefes almamız lazımdı. Bunu sağladık. İncirliova Belediyesi para ödemiyor diye İncirliova esnafı, sanayisi mal vermiyordu. Bunu biz yürütmeye başladık.

Mayıs ayında su tahsilatını ilk devreden belediye biz olduk. İlk devri çok sevecen olduğumuzdan bizden yaptılar. Sonrasında hal gitti. İller Bankası’ndan ilk gelen paranın yarısı gelmiş. Bir yanlışlık olmuş. Eğer bu iş böyleyse biz gittik dedim. Çok şükür sonrasında para tamamlandı. Kadrolu ve taşeron işçilerin maaşlarını ödedik.

Mevzuat var, kanun yeni. Hiç kimse yeni kanunla ilgili hiçbir şey bilmiyor. Bütün şehir konusunda kimse bilgili değil, çünkü her şey yeni. Bizim İncirliova Belediyesi’ni tam anlamıyla tanıyıp, çözmemizle bunların hepsini halledebildik ama vatandaşın sürekli ihtiyacı var. Biriken istek ve ihtiyaçlar var. Bunlarında devamını getirebilmek için incelemelerimizi yaparak, projeleri tamamlayarak bugünlere gelebildik.

Acarlar için herkesten fazla titizleniyorum.

Adaylık süreci başlamadan önce Ayhan Yener’le oturup Acarlar’a, İncirliova’ya neleri yaparsak daha iyi hizmet veririz diye sohbet ettik. Benim Ayhan’la münasebetim gayet iyidir. Bugün düğün cemiyetinde karşılaştık. Birbirimize başarılar diledik.

Acarlar’a seslenir misiniz? Acarlar’a ne yapmayı planlıyorsunuz?

Biz Acarlar’ı, İncirliova’mızın en önemli büyük mahallesi olarak benimsiyoruz. Nüfus olarak en büyük 2 mahallemiz var. Birisi Acarlar, birisi Cumhuriyet Mahallesi. Bizde bu yüzden önemsiyoruz. Seçmen olarakta yoğun bir kesim ve isteklerini önemsiyoruz.

2014 yılı seçimlerinde de ben bunu bilip, önemsiyordum. Hiçbir partinin adalet noktasında göstermediği dikkati ve adaleti gösterdim. Ben 15 kişilik meclis adayı listesine 4 tane Acarlar Mahallesi’nden arkadaşımı yazmıştım ve bunların 3 tanesi aynı anda görev yaptı. Hiçbir parti, 3 tane meclis üyeliğini Acarlar’a vermedi. Bu dönemde meclis üyesi sayısı değişti, yine 4-5 arkadaşım var Acarlar’dan. Pek çok yerin temsil edilebilirliği için buna önem vermeye çalıştık.

Hizmet konusunda da tüm mahallelerimizi gezdik, Acarlar’ın durumu gördük. Yürüyen bir işleyiş olsada kurulan pazarlar kötü durumdaydı. Sokak aralarında pazar yerleri, yürümesi bile zor bir durumdaydı. Acarlar’da bir pazar yeri yapma girişimi olmuş ama atıl vaziyette kalmış, ciddi bir alan vardı. Acarlar’da zaten yer sıkıntısı vardı. Böyle bir alanıda biz farkedince, hayata geçirmek istedik. Fen İşlerine talimat verdim, en kısa sürede buraya pazar yeri oluşturulması için ne yapmamız gerekiyor onu çözmek istedim. Ben farklı düşünmüş olsam, bana burası zaten oy vermedi mantığıyla yaklaşabilirdim başkalarına göre. Bununda lafını edenler oldu İncirliova’da. İncirliova’da hiç oy almadığın yere bunu neden yaptın dediler. Biz hizmet için geldik, kim oy verdi, kim vermedi mantığıyla yaklaşma lüksümüz yok. Bu yapıda insanlarda değiliz. Ama bazıları bunların sürekli yüze vurulması gerektiğini bizlere öğrettiler. Bak ben burayı yaptım, nasıl olmuş mantığı gerekiyormuş. Kahvede oturup bunları, hizmet verdiklerinizin yüzüne vurmanız lazımmış ki sizin orada olduğunuzu görmeleri gerekiyormuş. Biz bunları öğrendik.

Sadece Acarlar’a 22 bin 732 metrekare parke taşı döşemişiz. Bu dönem zaman zaman söyleniyor. Acarlar’a, Sınırteke’ye ne yaptı, oraya ne yaptı, buraya ne yaptı. Biz büyük bir dergi çıkardık, İncirliova’ya ne yaptık diye. Az yaptık çok yaptık, ne yaptığımızı görelim diye bu dergiyi insanlara sunduk. Burada neler yapmışız, görebilirler.

Cumhur İttifakı üyesi olunca bazı işlerimiz kolaylaştı.

Bu dönem benimle ilgili kanaat konusunda en büyük algı Acarlar’da kanalizasyon, içme suyu, yağmur suyu yapılırken, Büyükşehir tarafından yapıldı. Bu konuda hakkımı helal etmiyorum. Bu çalışmaların başlamasına biz Büyükşehir meclisinde çok büyük katkılarda bulunduk. Ama büyük bir algı yapıldı. ASKİ tarafından yapılan bu algıların, operasyonların ve benimle ilgili söylenenlerin insan hakları kısmına geçmiş kısmını, ASKİ yöneticilerine helal etmiyorum.

Benim oradaki görevim, çevre temizliği ve çöp toplama konularıydı. Biz günde İncirliova’dan 100 ton çöp topluyorsak, 60 tonu Acarlar’dan çıkıyor. Biz bunu yapmaya da devam edeceğiz.

Acarlar’ın önündeki tüm engelleri kaldırmak bizim görevimiz!

Acarlar’ın, İncirliova ekonomisine yaptıkları katıkı, sebze meyve dağıtımı konusundaki çalışmaları sebebiyle İncirliova’da hakkı çoktur.

Bizim görevimizin devamında, hükümetin eli burada olacak, hizmetler devam edecek, katlanarak hizmet vereceğiz. Acarlar sınırları içerisindeki hal günümüz şartlarına uygun değil. O hal bölge hali olarak düzenlecek, Türkiye’nin en kullanışlı hal Bursa’daymış. Araştırdık, oradaki arkadaşlarım yardımcı oldu. Sayın Mustafa Savaş’la birlikte biz bunu hayata geçireceğiz, takipteyiz.”

Cumhur İttifakı adayı olduktan sonra ne gibi farklılıklar oldu?

“Moral açısından iyi oldu. İttifakla birlikte memleketin ihtiyacı olan birlik beraberlik konuları ortaya çıktı. 15 Temmuz’dan sonra ülkemizin içinde bulunduğu durumun Dünya’da ne olduğu konusu net anlaşılır hale geldi.

Hayatımız birlikte ve beraberlik içerisinde devam ediyor. Duyum ve izlenimler olarakta Aydın, birlikte ve beraberlik içerisinde olan nadir illerden birisi. İncirliova’da da bu konuda oldukça iyi bir birliktelik içerisindeyiz. Kadın kollarımız, gençlik kollarımız birlikte hergün çalışmalarını sürdürüyor.”

Kazım Günaydın Çalışmalarda Yer Alıyor mu?

“Kazım bey için İncirliova halkının ve siyasi arenanın beklentileri var. Çünkü siyasi olarak biz 2014 yılında yarıştık. Daha sonra ben seçildim, Kazım bey ilçe başkanı oldu. O dönemde de 2019 seçimlerinde aday olmak için çalışmalarını yaptı. 2018 seçimlerinden hemen sonra İncirliova Belediye Başkanı gibi sözler söylenecek kadar yakın bir durumdaydı. Oluşan ittifak durumları sebebi ile bu görev tekrar bize verildi.

Kazım bey’in başlangıçta bu konulara çok razı olmadığı konusunda duyumlar aldık. Sonuçta bu karar benim yada İncirliova’nın aldığı bir karar değil. Yukarıdan gelen bir karar. Sonrasında ben kendisini ziyaret ettim. Yöneticilerimiz ve iki partinin ilçe başkanlarıyla birlikte. Cumhur İttifakı’nın ve Cumhurbaşkanımızın kararının yanındayız dedi. Bugüne kadar da bunun dışında bir duyum veya görüntü almadık.”

Kayınçınızın başka partiden meclis adayı olmasına ne diyorsunuz?

“Tercihtir. Ben kişilerin tercihleri konusunda birşey söyleme yetkisine sahip değilim. Diğer kayınbiraderlerimde benim yanımdalar. Hepsine saygılıyım. Bizim ailece hepimiz ülkücüdür. Görüş farklılığı değil ancak bu bir tercihtir. Hayatı birlikte yaşayacağız, bu da hayatın rengi.”

16 milyon Lira borcu olan bir belediyenin şuandaki durumu nedir?

“16 milyon borcu olan belediye zamanında dışarıdan mal alma, hizmet almada sıkıntı çekiyordu. Bütçe olarakta 13-14 milyon bütçesi olan bir belediyeydi. Kira alacaklarımız alınmamız, vergilerimiz toplanmamış. 5 buçuk milyon lira su alacaklarımızı da ASKİ’ye devrettik. Bu kadar borç var, alacak olduğumuz parada gitti. Biz sonrasında İncirliova’yı yürütür hale getirdik.

Toplam borç 27 milyon lira!

Her türlü gelirimizi arttırma amacıyla, bugün İncirliova Belediyesi’nin yıllık bütçesi 45-50 milyon lira seviyesine geldi. 15 milyondan buraya geldi bütçe. Borcumuz var. Borç 27 milyon lira oldu ama 1 yıllık bütçesi karşılığı kadar borcu olan belediye, bütçesinin yarısı kadar borca sahip olmuş oldu.”

Ne kadar arazi sattınız?

“16 mahallemizde yer sattık. 19 milyon 983 bin 697 lira yapıyor. 2014-2019 yılı arasında bütçe gelirimiz 147 milyon lira olmuş. Bu para içerisinde sadece 20 milyon liralık kısım bu. Peki neden böyle olmuş açıklayalım.

Büyükşehir yasasından önce, İncirliova Belediyesi kişi başına İller Bankası’ndan 27 lira aylık gelir elde ediyormuş. Yıllık olarak 300 lira gibi bir paraya tekabül ediyor. Büyükşehir’e dönünce iş 27 liradan 12 liraya düştü. Yani 300 lira yıllıktan, 140 liraya düştü. Tabi oradan açık vermeye başladık.

Alan olarak eskiden yukarı mahallede su deposunun oradan, mezarlığın oraya kadar. Bu yandan ise benzinliğin ucundan, parkın oraya kadardı. Şimdi bunun 20 katından fazla alanda hizmet veriyoruz. 320 bin metrekare taş döşemesi yaptık. Bunun için giden para yaklaşık 11 buçuk milyon lira.

Bütün ilçenin hizmetini yapmak için gerekli personel, insanlara insanca hizmet için sosyal yardım bölümleri, öğrencilerimizin spor alanları ve araçları gibi hizmetlerin 20 kat artışı oldu.”

Özlem Çerçioğlu’nu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“2 sene biz konuşamadık. Randevu alınamadı, proje tartışmasını yapacak ortam bulamadık. Mecliste 1. toplantıdan sonra diyalog kesildi. İnsani münasebetler konusunda sıkıntı yoktu sadece. 1. meclis toplantısında encümen seçiminde biz tesadüfen aynı oyu alan 6 kişiden birisi olarak ben tombaladan encümen üyesi oldum. Bu sebeple Büyükşehir yönetimiyle çalıştık. Birinci yıl bu anlamda çok büyük bir çalışmamız olmadı. Devir teslim, organizasyon v.s. gibi işlerle geçti. Bu süre içerisinde çok büyük bir şey yapamadık. 2015 seçimlerinden önce Özlem hanım bir meclis toplantısında örnek iş birliği yapan belediyelerini söyledi. Bizde iş birliği yapma konusunda randevu istedik. İlk ciddi iş birliğimiz bu şekilde başladı.”

10 üzerinden kaç verirsiniz Özlem Hanım’a?

“4 puan veririm. Kurumsallık konusunda bir kazanımları olmadı. ASKİ çok gecikti. Pek çok yer hala vekaleten yürüyor. Büyükşehir yapısı itibariyle bir Bakanlıktan çok daha etkin bir pozisyonda. Bunun hızlı bir şekilde yapılması gerekiyordu ama olmadı. Benim dışarıdan gördüğüm bu.”

Mustafa Bey’le ilgili gözleminiz nedir?

“Kamuda çalışmış olması, bankacılık yapmış olması, insan, para ve zaman yönetimi konusunda tecrübeli olduğundan katkısı mutlaka olacaktır. Kurumsal bir inanışı kısa sürede getirebilecek kapasitededir.”

2014’te verdiğiniz sözlerin kaçı yapıldı?

“Söz verdiklerimizin, yapılabilirliği konusunda tamamı yapıldı. Bazı yapamadıklarımız oldu elbet onlarda yeni dönemde tamamlanacak. Yeni yasa sebebiyle geciken durumlar kalıyor malesef. Bunları Büyükşehir çözmeli ve bizim önümüzü açmalı.”

Niye “Yine, Yeniden Gürşat Kale” ?

“Güveniyorlarsa, dürüstlüğümüz, çalışkanlığımız, şeffaflığımız ve insanlara yakınlığımızla her türlü konuyu çözme konusundaki gayretlerimizi görüyorlarsa bize oy vermeliler.”

31 Mart’ta tekrar seçilirseniz, 1 Nisan’dan sonra nasıl bir İncirliova olacak?

“5 yıllık sürede yaşadığımız sürede, Büyükşehir’in ne kadar güçlü bir yapı olduğunu görmesi lazım. Bu yapı içerisinde Cumhur İttifakı’nı bu açıdan iyi değerlendirmeli. Bizi Büyükşehir’le birlikte seçmezse, bizim yine yapacaklarımız mevcut kanun çerçevesinde yapıyoruz.”

İncirliova’lılara ne kazandıracaksınız?

“Öncelikle ısıtma, soğutma konusunda ilerleme kaydedeceğiz. Seracılık yaygın bir şekilde İncirliova hayatına girecek. Pazarlama ve dağıtım konusunda kooperatiflere yardımcı oalcağız. Soğuk hava deposu çalışmamız olacak. Tarımla hayatımızı barışık hale getirmeliyiz. Güneş enerjisi tecrübesi olan bir Belediye olarak bunu hayata sokacağız. Danimarka’daki tecrübeleri buraya yansıtacağız.” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.